Past SOURCE Awards Winners

hero image

Professional and student winners

Past SOURCE Awards Winners

 

Past SOURCE Awards Winners

 
 
2011 Paul Gregory, Michael Cummings, Christine Hope, Scott Hay, Dan Nichols, Focus Lighting, Inc. • Robert Singer, Jason Diaz, Robert Singer and Associates, Inc. • Rachel Petro Fitzgerald, AnneMarie Dienstbach, Marc Herndon, Sarah McGarry, Kristian Barowsky, RNL • Christopher M. Thompson, James L. Sultan,  Kimberly D. Taylor, Studio Lux, LLC • Paul Gregory, Juan Pablo Lira, Hilary Manners, Kenneth Schutz, Focus Lighting, Inc. • Francis D'Andrea, Derek Sommers, Austin Weller, University of Cincinnati • Jennifer Sullivan, University of Cincinnati • Ali Patterson, Ball State University • Melina Carneiro Brandao Pereira, University of Cincinnati • Anna Pogorelova, Nicolas Payan, Lawrence Rocha-Benavides, University of Cincinnati • Kristen Millican, Mississippi College
2010 Paul Gregory, Juan Pablo Lira, Michael Cummings, Stephanie Daigle, Levia Lew, Dan Nichols, Focus Lighting, Inc. • Martin van Koolbergen, Kristy Benner, Kaplan Gehring McCarroll Architectural Lighting • Charles Israel, V.S.K. Varma Namburi, Jeremy Windle, Anne McMills, Lighting Design Alliance • Robert Singer, Kim Quint Robert Singer & Associates, Inc. • Paul Gregory, Christine Hope, Catherine Starmer, Melody Rosser, Heath Hurwitz, Focus Lighting, Inc. • Gregg Mackell, Adam Beck, 186 Lighting Design Group, Inc. • Hiroki Usui, Washington State University • Weng Hei (Billy) Au, Washington State University • James Austin Gauley, Mississippi College • June Lori Park, Parsons The New School for Design
2009 Jesse Blonstein, Julia Vandergraaf, Diego Burdi [burdifilek], Lightbrigade Architectural Lighting Design • Robert H. Singer, Chase Carter, Kim Quint, Robert Singer & Associates, Inc. • Jim Baney, Emily Klingensmith, Lindsey Fimek, Schuler Shook • Jesse Blonstein, Julia Vandergraaf, Rhomney Forbes-Gray, Diego Burdi [burdifilek], Lightbrigade Architectural Lighting Design • Paul Gregory, Ken Ventry, Scott Hay, Focus Lighting Inc. • Paul Gregory, Ken Ventry, Focus Lighting, Inc. • Glenn Merlin Johnson, Jared M. Britton, Adaptive Design Group, Inc. • Robert H. Singer, Kim Quint, Robert Singer & Associates, Inc. • Matthew Lee Johnson, Kansas State University • Chung Yung (Simon) Ho, Washington State University • Estéban Francis, University of Cincinnati – DAAP • Elsa Alejandra Padilla Alonso, Savannah College of Art & Design • Katya Yarominak, University of Oklahoma
2008 Sean O’Connor, Martha Lopacki, Sean O’Connor Lighting • Robert H. Singer, Kim Slivka, Robert Singer & Associates, Inc. • Andrew Beldecos, Andrew Beldecos Lighting Design • Robert H. Singer, Robert Singer & Associates, Inc. • Lynn M. Surdock, Amy B. Zeboor, WPF Engineering •  Robert Daniels, Brilliant Lighting Design • Steven L. Klein, Klein Lighting • Emily M. Myers, Washington State University • Rebecca Marie Scott, Washington State University • Natalie Goldsmith, Virginia Tech • Stephanie Ploof, Washington State University • Erin M. Browning, Louisiana Tech University • Katie Gall, Heather Wise, Kansas State University
2007 Randy Sabedra, RS Lighting Design • Robert H. Singer, Justin Streeb, Elise Hagan, Robert Singer & Associates, Inc. • Paul Gregory, Michael Cummings, Alison Pike, Kate Sweater, Focus Lighting, Inc. • Giulio Pedota, Jim Baney, Miory Kanashiro, Schuler Shook • Rachel Petro, RNL • Ross McCoy, Kansas State University • Jan Merle, Miami International University of Art & Design • Megan Stephenson, Kansas State University •  Yus Korintus Tjandra, California State University, Long Beach • Emily Price, Virginia Tech • David Grant Rubash, Kansas State University, Kelly Westberg, University of Wisconsin-Stout
2006 Jeff Gerwing, Chris Coulter, SmithGroup, Inc. • Melissa A. Conchilla, MAC Design Group, LLC, • Archit Jain, Insiya Divan, Lighting Design Alliance • Robert Singer, Justin Streeb, Robert Singer & Associates Inc. • Jessica Henry, The Art Institute of Atlanta • Kristie Morrison, Washington State University • Kendall Snow, Bellevue Community College • Mary Bareither, Washington State University • Sue Schreibe, Washington State University • Andrea Tolzman, University of Wisconsin-Madison
2005 Donald Gallegos, ASCG Incorporated of New Mexico • Suzanne N. Massoud, Michael K. Souter, Luminae Souter Associates, LLC, • Sarah Leska, PE Electrical Design Associates • Kale Lacroux, Robert Singer, Robert Singer & Associates Inc. • Amanda R. Anderson, Kirsten A. Jabs, Casey A. Beaton, North Dakota State University • Rebecca Rhodes, Mississippi State University • Marjorie Ticer, Mississippi State University • Rachel Holcomb, Mississippi State University • Hattie Lewis, Mississippi State University • Mandy Wimberly, Mississippi State University
2004 Christopher M. Thompson, James L. Sultan, Studio Lux • Keith J. Yancey, Paul A. Zaferiou Lam Partners Inc. • Robert H. Singer, Kale E. Lacroux, Robert Singer & Associates, Inc. • Brian Garvey, Jason Lee, Christina Raschko, Janae Forney, Escent Lighting • Mikki M. Tam, Rhode Island School of Design • Chelsea Savelkoul, Mississippi State University • Andrea Faith Bays, Mississippi State University • Bevin Caroline Cole, Mississippi State University • Sarah E. Kirk, Rhode Island School of Design
2003 Carrie Welker, C. Welker Lighting Design & Consultation/TCI • Robert H. Singer, Kale E. Lacroux, Robert Singer & Associates, Inc. • Paul M Kuhlmann, Darren Stross, Bill Goehe, Le Pique and Orne; S.S.C. Engineering • Thomas J. Skradski, Takae Oyake, Lumenworks Inc. • Sherri DuPont, Kim Collins, Collins & Dupont Interiors • Mary Andalia, AVL Pro  • Rama Mendelson, New York School of Interior Design • Cyndi Rutherford, Mississippi State University • Erin Harkcom, Washington State University Interdisciplinary Design Institute
2002 Christopher M. Thompson, James L. Sultan, Studio Lux • Ken Kozminski, Janet Jaeger and John Carvin, Pivotal • Jamie Herring, Washington State University Interdisciplinary Design Institute • Hitomi Hayashi, University of Bridgeport • Emily Dow, University of Cincinnati
2001 David L. Hawkins, Design Management • Wayne Kahn, Integrated Electronic Environments, Inc. • Michael Souter, Jackie Hui, Susan Fenske, Kevin Coke, Luminae Souter Associates, LLC • A. Laura Allen, Ringling School of Art and Design • Cristi Cannova, Ringling School of Art and Design • Virginia Suzane Davidson, Mississippi State University
2000 Erin Sirianni, QPK Design • Patrick Gallegos, Gallegos Lighting Design • Lék Singer, Design Institute of San Diego • Katie Dale, Rae Dutro, East Tennessee State University • Nancee Jackson, Ringling School of Art & Design • Kyo-Ho Ahn, Iowa State University • Michele Rosenboom, Iowa State University • Sherlyn Hunt, Louisiana State University • Christine Barton, Louisiana State University
1999 Suzie Park, Cornell University • Shawn Dehart, Ringling School of Art and Design • Jennifer Laney, Ringling School of Art and Design • Yup Namgoong, Ringling School of Art and Design • Cory McAfee, Ringling School of Art and Design • Chantal Blanchette, Mississippi State University • Mary Balley, Mississippi State University • Patricia Borba McDonald, Marcia Moore, San Jose, CA • Mary Andalia, Naples, FL • David Hawkins, Akron, OH • William B. Peace, Charles D. Gandy, Atlanta, GA • Gail Ingis, Fairfield, CT
1998 Wayne Kahn, Naples, FL • Rosalyn Cama, New Haven, CT • Miller/Stein, Menlo Park, CA (two awards) • Frank Conte, Florham Park, NJ • Thomas Hauser Designs, Atlantic Highlands, NJ • Kelly A. Sullivan, Mississippi State University • Michelle Puckett Jenkins, East Carolina University • Amy Laughhead, Virginia Tech University • Lauren Hoover, Mississippi State University • Renee McManic, Ringling School of Art & Design • Barbara Stott, Ringling School of Art & Design • Tonya Fisher, Ringling School of Art & Design • Dominic A. Hainje, Cornell University •  Cheol-Ho U, Iowa State University • Divya Shah, Iowa State University • JeongEun Lee, Iowa State University
1997 Carmen Too-a-Foo, University of Georgia • Natalia Gaviria, Ringling School of Art and Design • Amy Laughhead, Virginia Polytechnic Institute & State University • Lindsay Chance, Mississippi State University • J. Shelby Taylor, Louisiana Tech University • Michelle Puckett, Lori Batten, East Carolina University • Cristi C. Moore, Mississippi State University • Frank Conte, Florham Park, NJ • Cynthia Riebe, Carmel, CA • Charles Gandy, William B. Peace, Atlanta, GA • Patricia Borba McDonald, Marcia Moore, Anne Munemitsu-Huff, San Jose, CA
1996 James Young, Amy Klappe, Stephen Busse, Minneapolis, MN • Eleanor Brydone, Toronto, Ontario, Canada • Jackie Spigener, Spigener Designs Pasadena, TX • Patricia McDonald, Marcia Moore, San Jose, CA • Jason Schleich, Ringling School of Art and Design • Renee Brown, University of Georgia
1995 Francesco Conte, Florham Park, NJ (two awards) • James E. Young, Bethany Sellner, Gregory Fait, Melody Devine, Minneapolis, MN • Jeffrey R. Werner, Julie Lohr Hoefler, Redwood City, CA • Charles D. Gandy, Atlanta, GA • Lanie Lessard, University of Georgia • Yu-Wei Gloria Wu, Cornell University • Kai Chao Lo, Sim Ling Lam, San Diego State University • Cindy Scroggs, University of Georgia • Christina Simonson, Utah State University
1994 Charles D. Gandy, William Peace, Atlanta, GA • Tom Skradski, Piedmont, CA (two awards) • Jeffrey R. Werner, Julie Hoefler, Redwood City, CA • Fentress Hill, San Francisco, CA • James E. Young, Lisa Miller, Minneapolis, MN • Eric R. Fuller, Brigham Young University • Jules Cozine, University of Georgia • Stephanie Chapman, University of Georgia • Bethany Rutt, Cornell University • Daniel Betsill, University of Georgia
1993 Allan Bell, Brigham Young University • Jeroen Teeuw, University of Georgia • Britton Hefner, University of Georgia • Alison Kennedy, University of Georgia • Roger Lee, Cornell University • Shari Burnstein, Virginia Commonwealth University • Janet Schirn, Chicago, IL • Linda Ferry, Salinas, CA • Tom Skradski, Cynthia Bolton Karasik, San Francisco, CA • Susan Murray, Garrison, NY • Philip Schwartz, Matthew Tager, Los Angeles, CA • John Roberts, Jim Loche, James C.N.NG, San Francisco, CA • Joan Kaufman, Wheaton, IL • Tom Skradski, Stephanie Cissna, San Francisco, CA
1992 Allan Bell, Brigham Young University • Barbara Landburg, Design Institute of San Diego • Philippe Arroyas, Lawrence Technological University, Kimberly A. Mc Donald, University of Georgia • Elisa A Worden, Cornell University • Cheryl A. Costa Price, Louisiana State University • Antonio F. Torrice, Burlingame, CA • Maricia Miller, Steven Stein, Palo Alto, CA • Kenton Y. Knapp, Santa Cruz, CA • Jeffrey R. Werner, Redwood City, CA
1991 Andrea R. Toce, Lafayette, LA • Kenton Y. Knapp, Santa Cruz, CA • Jeffrey R. Werner, Redwood City, CA • Steven Bliss, New York, NY • Mark Frank, University of California Los Angeles • Qui C. Thach, Cornell University • Miles Hunsaker, Brigham Young University • Christine Doyle, Utah State University • Dana Bauer, Cornell University • Won T. Kim, Pratt Institute • Melissa R. Jones, Brigham Young University • Meredith Sandman, Cornell University
1990 James Chieu Ning Ng, Academy of Art College San Francisco, CA • Donald L. Maxcy, Montrey, CA • Evan Cindrich, Brigham Young University • Sharon Wenz, American River Junior College Auburn, CA • Thomas Hauser, New York, NY • Thomas J. Skradski, James Benya, San Francisco, CA • Susan Okamoto, Seattle, WA • Tony Grant, Las Vegas, NV • Thomas Zimmerman, Fresno State University • Michael Souter, Stephanie Cissna, San Francisco, CA • Ron Fields, Los Angeles, CA • Rob Lundquist, Utah State University • Trina Dunbar, Design Institute of San Diego • E. Spes Mekus, Chicago, IL
1989 Joseph Terrell, Los Angeles, CA • F. Eugene Smith, Akron, OH • John Ruhlen, Jane Ielmini, Los Angeles, CA • Walter J. Waller, New York, NY • Susan Marcotullio, Marjorie Frank, Hoboken, NJ • David Wahler, Design Institute of San Diego • Michael K. Souter, Bernard Corday, Redwood City, CA • Linda Ferry, Monterey, CA • Rachel Lobo, Washington State University • Tom Zimmerman, California State University • Jane A. Trimble, Florida State University • Karen Cochran, Mississippi State University • Robbi Lynn Knudson, Design Institute of San Diego • Ki-Jeong Jeon, University of Oregon • Sherrine Thomas, Design Institute of San Diego • Damon G. Terrell, Mississippi State University
1988 Michael K. Souter, San Francisco, CA • George Jason Johnston, Oklahoma City, OK • Kathy Flack, Waterloo, IA • Keith E. Conrad, Fort Lauderdale, FL • Lorinda M. Walters, Milwaukee Institute of Art & Design • Philip B. Landale, Design Institute of San Diego • Kaori Mayumi, San Francisco Academy of Art College • Michael Hoppe, University of Oregon • Fran Sewel, Design Institute of San Diego • Gregory Switzer, Louisiana State University • Heidi Haleh, Stephen F. Austin State University
1987 Sherry Beauvais, Louisiana State • Brad Elias, New York, NY • H. Maura Sordo, Syracuse University • William L. Vernon, James O’Shaughnessy, Miami, FL • Paula Rothschild, San Diego Design Institute • Dan Mistic, Little Rock, AR • Charles Grebmeier, Donald L. Maxcy, Monterey, CA •  Karen Chmiel, Syracuse University • Kristen Heinz, Syracuse University • Jillian Fox, University of Oregon • D. Gordon Plummer, Wilmington, NC •  Antonio Torrice, San Francisco, CA 
1986 Tony Grant, Las Vegas, NV • Stewart R. Skolnick, New York, NY (two awards) • Mark B. Eubank, Austin, TX • Alan Lucas, Jeffrey R. Werner, Los Altos, CA (two awards) • Harold Young, Bob Sowell, Dallas, TX • Ingrid Lundquist, Mendoza Design, Institute of San Diego • Marianne Andresen, Cornell University • Lynda Faricy, Ann Bacon, Lesta Kugeler, Littleton, CO • Francesco Conte, Florham Park, NJ • Joanne La Rose, Cornell University • Doris Cohen, Cornell University
1985 Arthur W. Johnson, Tulsa, OK • Connie Jensen, Montvale, NJ • Charles H. Falls, Los Altos, CA • Anna E. LeNoir, Maryville College • Cindy Carpenter, Lesta Kugeler, Kay McPeek, Interior Design Internship • Corky Korkowski, Jim Nisson, Los Angeles, CA • Dorothy Fowles, Iowa City, IA • Patty Mercer, Ellen Schuyler, Edmond, OK • Holly Hameister, Florida State University
1984 Gerald Tomlin, Dallas, TX • Alan G. Lucas, David Winfield Wilson, Los Altos, CA • Patricia Yorks, Rae Baymiller, Minneapolis, MN • Raymond W. Boorstein, North Miami Beach, FL • Alan Sendelbach, Syracuse University • Jean Steinhilber, Elizabeth Boghossian, University of Illinois • Linda Jean Leeuwrik, Virginia Polytechnic Institute & State University • Francesco Conte, Florham Park, NJ • Kathy Alexander, Florida State University •  Tamara Schweizer, Florida State University • Brinda Cockburn, Florida State University
1983 Katherine Freeman, Florida State University • Nicola Balderi, Brigette Preston, Denver, CO • Shelly Marshall Schmidt, Florida State University • Alan G. Lucas, David Winfield Wilson, Los Altos, CA • Lynda Chesser, Florida State University • Bob Sowell, Texas Tech University • Susan Huey, Florida State University
1982 Brad Elias, New York, NY • Randall W. Horton, Palo Alto, CA • Jane Hearn Lucas, Jackson, MS • Roger J. Hoffman, Watsonville, CA • Sandra H. Sober, Tulsa, OK • Michael Wirtz, Boca Raton, FL • Janet Schrin, Chicago, IL • Alan G. Lucas, David Winfield Wilson, Los Altos, CA • Linda L. Kitson, Art Institute of Fort Lauderdale • Shari Winson, Fashion Institute of Technology Lin • Bih-Juin, Florida State University • Lynda E. Chesser, Florida State University • Shelly Marshall-Schmidt, Florida State University • Houry Hariri, Florida State University
1981 Thomas Boccia, New York, NY • Pat Plaxico, High Point, NC • Vaike Radamus, Cynthia Riebe, Minneapolis, MN • Susan K. Okamoto, Seattle, WA • Gerald D. Davis, Syracuse, NY • Eve Stevenson, University of Oregon • James K. Snavely, University of Cincinnati
1980 Thomas Boccia, Edward Benesch, New York, NY • LeRoy R. Boyack, San Francisco, CA • Bruce A. Neville, Cincinnati, OH • Ronald Brischetto, Elmwood Park, IL • Bonnie K. Crawford, Spokane Falls Community College • Fran Kellogg Smith, San Francisco, CA • Ronald W. Nelson, Albuquerque, NM • David Oie, Florida State University
1979 Pamela Pennington, Palo Alto, CA • Thomas Boccia, Edward Benesch, New York, NY • Alan H. Garren, Akron, OH • Carole Sumner Appel, Los Angeles, CA • Elizabeth Greenhalgh, Syracuse University • Susan K. Butterworth, University of Connecticut • Steven David Burns, Syracuse University
1978 Jean H. Evans, Billings, MT • Kathryn A. Mucik, Danbury, CT • J.S. Hill, Iowa State University • Kathleen Bolduan, Harrington Institute of Interior Design • Ethel Samuels, Wilmette, IL • Leon Barmache, New York, NY • Ronald Brischetto, Elmwood Park, IL • Price Connors, Drexel University
1977 Lloyd Bell, New York, NY • Leon Barmache, New York, NY • Robert Endres, Gary Bell, Kansas City, MO • Ernest J. Nereaux Jr., New Orleans, LA • Frederick M. Newby, Yorktown, VA